Wiadomości
parafiazabnica.pl
Kiedy odradzała się ojczyzna, rodziła się też żabnicka samodzielność kościelna. Dlatego wierni jednocześnie podziękowali za wiek parafii i ojczystej wolności.

Dziękowali za wspólnotę i wolność. – Dekret erygujący samodzielną parafię MB Częstochowskiej podpisany został 1 maja 1918 r. To jedyna parafia naszej diecezji, utworzona w tym roku przełomowym dla Polski roku – przypomina proboszcz ks. kan. Jacek Jaskiernia.
Uroczystościom jubileuszowym w niedziele 6 maja w Żabnicy przewodniczył bp Roman Pindel, który poświęcił też ołtarz i ściany wzniesionego 104 lata temu kościoła. To wielkie świętowanie było imponującą manifestacją szczególnej jedności i aktywności żabniczan. Powszechną mobilizację było widać już na ulicy prowadzącej do kościoła, nad którą wisiały potężne banery, biało-czerwone flagi, a wszystkie domy, płoty były bogato udekorowane kwiatami i chorągiewkami.